Omgevingsdienst IJmond en onderwijs: aan de slag met de toekomst
Omgevingsdienst IJmond (ODIJmond) en onderwijsinstellingen binnen ons werkgebied werken op verschillende manieren samen. Zo heeft programma GreenBiz IJmond meegebouwd aan de opleiding Adviseur Duurzaamheid van het NOVA College. En we ontvangen elk jaar leerlingen van basis- en hogescholen om over ons werk te vertellen en kennis uit te wisselen. Ook hebben we een eigen interne opleiding tot toezichthouder milieu.
Begin 2025 was het lekker druk bij ODIJmond. Het startte met een groep tweedejaars hbo HRM-studenten. Onze vierdejaars HR-stagiair ontving de groep op ons kantoor op het stationsplein in Beverwijk. Ons P&O-team vertelde over onze organisatie en de werkzaamheden die wij voor onze veertien gemeenten en provincie Noord-Holland uitvoeren. Daarna gingen de studenten aan de slag met verschillende HRM-vraagstukken. Op deze manier biedt ODIJmond een plek waar studenten praktijkkennis kunnen opdoen.
Bezoek leerlingen van groep 8
Daarna kwam een (een deel van) groep 8 van een basisschool uit IJmuiden bij ons op bezoek. Sinds enkele jaren organiseren wij een Bliksemstage via JINC. Dit is een ochtendprogramma voor basisschoolleerlingen. Tijdens dit programma leren zij wat wij doen en welke verschillende beroepen je binnen een omgevingsdienst kunt doen. Met een groep collega’s leggen we uit waar wij voor zijn. Ze ontdekken dat we niet alleen toezichthouders en vergunningverleners in dienst hebben, maar ook mensen op het secretariaat, projectleiders duurzaamheid en juristen.
PABO-studenten
Nieuw dit jaar waren de PABO-studenten die het programma Natuur- en Milieueducatie (NME) bezochten. Onze NME-collega’s Pamela Hiemstra en Jackelien Glorie vertelden wat zij doen voor gemeente Beverwijk en Heemskerk. Ze verzorgen niet alleen excursies, lessen, leskisten en materialen, maar ook woensdagmiddagactiviteiten over natuur- en milieuonderwerpen. De studenten kregen de kans om de leskisten en materialen te bekijken die in de klas gebruikt kunnen worden. Daarnaast volgden zij de NME-fotospeurtocht op Kinderboerderij de Baak, een van de vaste locaties van het NME-programma.
Pamela Hiemstra en Jackelien Glorie op Kinderboerderij De Baak
Introductieweek Nova College & Meiden in de techniek (Girls’ Day)
Het programma GreenBiz IJmond, onderdeel van ODIJmond, heeft meegebouwd aan het opzetten van de opleiding Adviseur Duurzaamheid aan het NOVA College. De opleiding Adviseur Duurzaamheid (niveau 4) combineert techniek en economie om bedrijven en mensen te helpen verduurzamen. Tijdens de introductieweek van het NOVA College Beverwijk ontvangen wij de leerlingen bij op ons kantoor. We vertellen over ons werk en brengen ook een mogelijke stageplek bij ons onder de aandacht.
Ook ontvangen we bijna ieder jaar meiden tussen de 12 en 15 jaar om hen te enthousiasmeren over een technisch beroep. Dat is op de landelijke Girls’ Day.
Interne opleiding toezichthouder
Wij leiden zelf ook mensen op door het aanbieden van onze interne opleiding tot toezichthouder milieu. Deze opleiding duurt ongeveer zeven maanden. Je krijgt theorielessen over het Omgevingsrecht en leert vaardigheden van ervaren collega’s. In het begin volg je twee dagen per week les, later één dag per week. Het grootste deel van het vak leer je in de praktijk. Je kijkt en werkt mee met collega’s, zowel binnen als buiten het kantoor. Stap voor stap ga je steeds zelfstandiger werken. Zo bouw je een goede basis op om je verder te ontwikkelen in dit veelzijdige en uitdagende vakgebied.
Elk jaar zoeken we nieuwe collega’s. Wanneer er weer een nieuw opleidingstraject start, vind je dat terug op onze website.